A négy horgászbot spicce a lenyugvó nap irányába mutatott. A zsinórra aggatott kapásjelzők mozdulatlanul figyelték a naplementét, viszont a körülöttük lévő világ mégis tele volt élettel és többnyire idegesítő zsongással. Kellemes nyáreleji hőmérséklet uralkodott. Jól érezte benne magát ember és állat azon belül rovar egyaránt. Bár néha bosszantotta egyik a másikat egy - egy pillanatra, ami szinte azonnal feledésbe is merült, mert a szép dolgoknak is van néha zavaró tényezője, amiből legfeljebb poént alkotunk.
- Hopp! Ez rendőr szúnyog volt! - ütött egyet a tarkójára Gyula. - Csak nem nyakon csípett? - kérdezte teljesen feleslegesen társa. Annak ellenére, hogy rengetegszer hangzott már el köztük ez a párbeszéd, most is mint mindíg jót nevettek rajta.
Aztán csend lett. Ültek egymás mellet és nézték a naplementét. Később a csendet Tibor törte meg. - No és mond, milyen a lány? Gyula nemrég ismerkedett meg Évával, találkoztak már jópárszor, de a két barát még nem igazán beszéltgetett róla. - Nézd, szép is, csinos is, de még nagyon a kapcsolatunk elején vagyunk, ilyenkor még nincsennek hibáink, úgyhogy eddig minden rendben van. Egyébként itt lakik nem messze, a tóhoz közel. A kertjük hátulja a tó felé néz. Holnap délután is találkozunk egy keveset. Hétvégére pedig be akar mutatni a családjának, anyuka már nagyon kíváncsi rám.
Aztán ismét csend. Egyszercsak a rájuk zuhanó esti erős szürküetben valami elrepül a fejük felett.
- Na, megjött a menetrendszerinti madaram, és még csak nem is késik. Látod ezt mondtam neked. - mondja Tibor. Ő a legutóbbi horgászatai alkalmával már látta többször is itt ebben az időtájban röpülni. Gyula most látja először. Végignézik a madár röppályáját, és nagyjából behatárolják a landolás helyszinét. A gyengülő fény miatt a madarat lehetetlen volt teljesen beazonosítani. Tibor szent meggyőződése, hogy ez a madár fácán. A szárnycsapkodásából és a körvonalából tényleg arra hasonlít, csak Gyulában egy pici kétely támad, mert még csak úgy este fel nem zavart fácánt még nemigen látott repülni. Szóvá is teszi fiatalabb társának, de Tibike elintézi egy kézlegyintéssel. Gyula nem érti mi a fene ez a nagy magabiztosság barátjában. - Neked mióta vannak ilyen profi madártani ismereteid? Fogadjunk ezt onnan tudod, mert neked még az ük-ük nagyapád is pásztor volt, azok meg csak értettek valamit a madarászathoz és a megszerzett ismereteket a génjeidben hordozod. - Ugratta barátját Gyuszi. Ezen összemosolyogtak, de a fiatalabb legény hamarabb komolyabb lett.
- Nézzük meg azt a madarat! És szótlanul elkezdték a pontyozó felszerelésüket összepakolászni.
Nem is kellett olyan sokáig keresgélniük, mert ahogy settenkedve közelítették a vélt helyszint szinte a lábuk alól röppent fel a madár, nem csekély riadalmat keltve a két jó barátban. Gyula kérésere megvizsgálták a helyet amiért a szárnyas itt tartózkodott. Az okát is megtalálták pillanatok alatt az erős lámpájuk fényében. A tó nem túl magas védőgátja mellett - ami a horgászoknak közlekedési út is volt egyben - a télről hanyagul ottfelejtett levágott száraz nádcsomó alá vezettett egy keskeny csapás, ami a madár földre rakott meleg fészkéhez irányította a fiúkat. A fészekben rengeteg szeplős, közepes méretű tojással.
- Ez nem fácánfészek. - Suttogta Gyula a sikeres felfedezők mámorával a hangjában. Fiatalabb barátja viszont csak nem akart igazat adni a bizonytalan megállaptásnak. Aminek a vége nem lett más, minthogy Tiborban az egekig ugrott a bizonyítási vágy. - Puszta kézzel fogom eléd hozni, holnap este. Ma már úgysem lehet mit kezdeni. - jelentette ki félig dühosen Tibor. Gyula hangos gúnyos nevetése egy darabig a fészek felett lebegett, de látva társa komolyságát türtőztette magát. Majd nemsoká elgondolkodva hazamotoroztak a langyos, békés éjszakában.
Tibor több dolgot nem vett számításba a madárfogást illetően. Először is, hogy Gyulát hidegen hagyja a dolog és mint mondta csak a végeredményt akarja látni. Szerelmes szíve csak horgászni vágyik, semmi többre. A másik bökkenő, hogy a hely ahol tegnap ültek és ahova most is szándékukban állt, foglalt lett. Méghozzá, egy hattagú Gyulával egykorú fiatal ismerős egyesületi pecások által, akik épp most készítik elő a bográcsba valót, mert pont ma estére szerveztek maguknak éjszakai horgászatot.
Kérték is kézzel - lábbal, hogy tartsanak velük, hisz van elég hely a botoknak, egy - egy tányér nyúlpörkölt úgy is jut nekik, finom házibor is akad bőséggel. A két gyermekkori barát viszont nem engedett a csábításnak. Mindenféle kifogásokat kerestek és leültek egy tőlük kissé távolabbi helyre, biztosítva a srácokat, hogy az elkészült elfogyasztott nyúlpöriről szigorú véleményt fognak alkotni és majd át - át néznek hozzájuk, az alkoholból pedig ugyancsak nem kérnek, hisz mindketten motorral érkeztek és szándékukban áll felelősségük teljes tudatában józanul azzal is távozni. Bár ezt az este folyamán nem győzték ismételgetni...
Tibor bosszankodva foglalta el az új helyet, társa viszont a pontyfogásban látott itt lehetőséget. Szépen beetették a kukoricájukat, majd mindegyik a saját maga módján süllyedt bele a természet csendjébe. Ami nem tartott igazán sokáig, mert a szomszédok hangulata viszonylag hamar fokozódni kezdett. Gyula szerint felaprítottak egy ökör megsütéséhez elegendő fát, aztán mintha a nagyothalló, nagyonokosok éves találkozójára kaptak volna ingyen meghívót online halgatták az okosabbnál okosabb véleményeket, mert halkan képtelenek voltak észt osztani. – Így nem lehet horgászni! - értett egyet a két barát. Az idő pedig, hogy teljen az orsók fékjeit kiengedték, a jelzőket beállították úgy, hogy pár lépésre eső szomszédból is lássák azokat és odamentek a jóhangulatú csapathoz.
Szilaj nevetésük közben érkezett az este, mikoris elrepült fölöttük a hajszálpontosan érkező madár. - Jé, egy fácán - jelentette ki az egyik földön kuporgó kezében poharat tartó mámoros állapotú horgász. Aki látta, vagy látni vélte a szárnyast mind igazat adott neki két betűben; - Ja. Aztán nem foglalkoztak többet a témával. Szigorúan a minisztereknél magassabb szinten folytatták tovább éppen aktuális politizálásukat. Tibike közben halkan - úgy, hogy senki meg ne hallja - megkérte társát, hogy nemsoká miután észrevétlen elsomfordál a csapatból, addig, ha kell akkor falazzon neki. Gyula bólintott, mert borzasztóan kíváncsian várta, hogy mi lesz a produkció vége és fél szemét mindíg a barátján tartotta.
Nem is vette észre senki sem Tibit a gyenge tűz fényéből elfordulni, csak Gyula. A nyúl vidáman főtt, a megkóstólására pedig egyre sűrűbben került sor. A korgó gyomrú megfáradt horgászok minden figyelmét lekötötte a nemsokára elkészülő késői vacsora. A hangoskodás is megszünt, csak éhes szemek csillogtak a kiürülő poharak fölött. A tűz lángja éppen csak lobogott, a tóban nem is olyan messze jól hallhatóan - nem tudni kinek tapsolva - ponty ugrott. Egy ideje természetes csend uralkodott a vízparton amibe bombaként robbant egy nem túl messze levő száraz nádcsomó nehéz csörgése és egy éles felháborodott madárhang. - Na, valami állat megtalált egy madárfészket. - állapította meg a csapat szakácsa. Gyula pedig majd ki pukkadt a visszatartott nevetéstől. Majd közeledő léptek hallatszottak és a gyenge tűz fényében Tibike alakja jelent meg, bal kezében egy madarat tartott. Gyula hirtelen ledermedt a csodálkozástól, de a felvillanó lámpák fényében égtelen nevetésbe kezdett. Abba sem hagyta míg teljesen meg nem fájdult a hasa. Az éhes kis csoport is nagyjából félésszel felfogva a helyzetet jót nevetett, de volt aki azt nevette ahogy Gyula nevet.
Szegény Tibike eleinte meg csak topogott egy helyben a nevetés bosszantó és égető középpontjában, mert ő is a lámpák fénypászmájában látta meg először a puszta kezével fogott madarát, ami nem fácán volt hanem gyöngytyúk. Aztán ő is rákezdte a mélyről jövő, hibáit beismerő, másnak igazat adó, nagyon ritka ember, jóízű nevetését és sokáig könnyes szemmel egymás kedvére, mint egy hangos kiálltástól medinduló magas hegy oldaláról lezúduló, megállíthatlan lavina, a hasi fájdalmakon is túl, őrülten nevetett az a pár horgász.
Mikor mindenki becsületesen kimúlatta magát jöttek a kérdések, de a "fácánvadász" igen szűkszavúra szabta a válaszokat. A fő kérdés ami pedig a tulajdonost érdekelte az nem volt más, minthogy mi legyen a gyöngyi sorsa. A csapattagok válasza egytől egyik - a tied te fogtad, vidd haza, majd lesz vele valami - mellett voksoltak. Végül is ez egy valahonnan elvadult gyöngyi, ha más nem is, de itt kint a róka előbb - utóbb elfogja. A néhai gazdáját pedig nem ismeri senki sem, meg hát meg is érdemli, miért nem vigyázott rá eléggé. Azzal a két barát elindult a helyükhöz, hogy valami megoldást keressenek a madár élve fogságban tartásához. A legjobb ötletnek a nagy falfestékes többnyire etetőanyagokat tároló műanyag vödör jöhetett csak számításba. A tartalmát egy a szomszédból elkért zacskóba rakták, a vödör aljába vastagon füvet téptek és erre helyezték a lazára megkötött lábú madarat. Az dézsa tetejét jó nagy réssel rögzítették, hogy a zsákmány meg ne fulladjon.
Épphogy elhelyezték az ideiglenes kalitkában a szárnyast, Tíbor jobb oldali kapásjelzője hirtelen a vízbe pottyant. Az eseményt azonnali lefogott dobú bevágás követte. A horog jó súlyt ütőtt és az aránylag hosszú fárasztás után egy négy és feles gyönyörű, hibátlan tőpontyot merítettek ki a tóból. A locsogásra a szomszédból is odajöttek a fiúk. - Na, barátom ez a te estéd! - veregette vállon Gyula fiatalabb barátját. A többi horgász is mind gratulált neki. Ahogy nemrég Tíbor volt a nevetés középpontjábn, most úgy fürdött a dicsőségben.
Később, mikor elcsendesült minden, a párás, derűs éjszakában csak a kanálcsörgés és a vékony csontokról a kellően megfőtt vajpuha hús lecuppogásának hangjai voltak hallhatóak. Az izletes, enyhén savas, nehéz házi bor és a tóparti kellemes levegő kellően előkészítette a füstös, frissen főtt, finom, forró, bográcsos étel helyét. A fiúk, mint beérkező éhes diákok vasárnap este a kollégiumi szobában, egymás kedvére ettek. A bogrács alját nemrég sült félmeleg fehér kenyerükkel fényesre tisztitották, így köszönve meg szavak nélkül a szakácsuk fáradozását. - A foglalkozás elérte célját! - konstatálta a tányérját legutoljára letevő Gyula és azzal mindenki telehassal, elégedetten az emésztéssel elfoglalva "koncentrált" tovább a horgászat örömeire. Volt aki az ideiglenes fekhelyén nagyokat szuszogva szinte azonnal elaludt, volt aki még az isteni itallal tovább itatta a nyulat.
Jól megrakták száraz fával a pislákoló tüzet, nagyobb fényt gerjesztve a tábor körül. A félhold is jó magasra kúszott az égen, halvány hamis fényével árasztva el az éjszakát. A két jóbarát már a távozásra gondolt, mikor hihetetlen módon ugyanúgy, ugyanabból az irányból, a sápadt holdfényben ismét egy fácánszerű madár röptére figyeltek fel. Ezt a pilledő csapat tagjai nem is látták. A két barát közt gyors szemkontaktus váltás történt. Tibike alig észrevehetően egy kettest mutatott az ujjával. Öt perc múlva nem volt a táborban. Negyedóra múlva ismerős nágcsörgés, majd Tibor egy újjabb madárral érkezett. Ami nem volt más, mint az előző gyöngytyúknak a párja. A csapatból ez most nem váltott ki olyan heves nevetést, mint az előző szituáció, sőt a kérdések is elmaradtak.
Hosszas tanácskozás után a madártulajdonos úgy döntött, hogy a szerelékes "szimatszatyrába" rakja a második szárnyast. Persze előtte a tartalmát átöntve a Gyuláéba. - Na, így majd csak kibírja hazáig, a kiegészítő felszereléseket meg majd kiválogatjuk egyszer. - közölte barátjával. Azzal nagyon óvatosan a kiszuperált katonai vegyvédelmi táskájába helyezte a második tollast. Ráhajtotta gondosan a táska fedelét és lazán becsatolta. - Te, nem fog ez így megfulladni? - aggodalmaskodott az idősebbik cimbora. Mire a kérdés elhangzott addigra Tíbor benyúlt a fedél és táska oldala közötti résen és nyakig kihúzta a madár fejét. Ahogy meglátta ezt a barátja, újra elkapta a röhögőgörcs. - Madáhárfejehes szimahat! - visította a tréfás éjszakába hangos nevetéssel. Mi tagadás, elég muris látvány volt, ahogy egy vászon táska felső sarkából egy meglepett, sorsába beletörődött gyöngytyúkfej figyel némán.
A kellemesen fájó szinte abbahagyhatatlan nevetés után gyors összepakolás, madár ellenörzés, a szomszédoktól rövid búcsú után méggyorsabb tojásösszeszedés és óvatos, de tempós Tíborékhoz tartó rövid segédmotorozás következett.
- Ne szóljunk Csabának? - kérdezte Gyuszi. - Éjjel két óra van és itt van nála a barátnője is. – közölte lemondóan a madarász. Ez nem indok! Hadd lássák csak bátyádék is milyen szerencsés voltál ma. – biztatta társa. Jól van felkeltem őket, addig tedd a pontyot abba a műanyag kádba, eressz rá vizet, ezt lássák meg először, a madarakkal ne törődj, majd, később mintegy mellékesen előveszegetem és megmutatom nekik, had csodálkozzanak. - mondta hirtelen, mosolyogva a legfiatalabb horgász. Gyula vállat vont és elhelyezte a halat ahogy barátja kérte és várt. A szárnyasokra rá sem nézett.
Kisvártatva egy kimondhatatlanul kába fej jelent meg az ajtóban, amit követett két szelíd álmos szempár. Meggyújtott cigarettával szája sarkában kívánt jó estét és fogott kezet Csaba Gyulával. Két pöfékelés között az előbb még a szerelmes álmok világában poroszkáló tekintet a kádban lévő pontyra siklott. Csaba miután kellőt szívott a cigijéből, a jobb keze két ujja közé fogta és úgy mutatott a pontyra. - Ezért kellett felkelni? - kérdezte kissé ingerülten. Gyula mire füllenthetett volna valamit, megjelent Tíbor is. - Szép ugye? - kérdezte vidáman. Bátyja nem szólt. Fogtak ők már ennél nagyobbat is, nem nagy szám, főleg most kiváltképp érdektelen, hogy itt alszik nála a szíve választottja. Öccse közben szép óvatosan elkezdett a sötétből a világosba pakolni.
Legelőször a "szimatot" látta meg a villanyfény. A szerelmespár némán, mit sem sejtően dohányozva figyelte az eléjük kerülő táskát. Nem úgy Gyula, mert egy pillanattal hamarabb vette észre társánál, hogy annak eltünt a sokat kinevetett madárfeje. Ahogy Tíbor is észrevette, azonnal a földre rakta, mellé térdelt és gyorsan felnyitotta a "szimat" fedelét. Belenyult majd kivette a madarat, aminek a nyaka úgy lógott a testéről, mintha egy darab napon felejtett öntözőcső lenne. Félig nyitott élettelen szemei fölött piciny taraja a földet súrolta. - Megdöglöttél!? - ordította minden elkeseredettséggel hangjában. Majd gyengéden a táskára fektette a halott madarat és a méregtől, szégyentől vörös fejjel, dacosan, mint egy hisztis kislány elszaladt a többiektől.
Csaba és szerelme még mindíg nem értett túl sok mindent az egészből. Gyula pedig a másik gyöngytyúkért kezdett aggódni, amelyik a vödörben tartózkodott. Már csak azért is, mert mielőtt elindultak annak a fedelét teljesen rányomták az edény tetejére és ha a szatyorban ahol a párja szabadon kapott levegőt, nem bírta, akkor mi lehet a szűkös zárt helyen. Gyuszi félve, mindenre felkészülve, lassan kezdte meg a tető bontását. Csabáékra is ráragadt valamiféle kíváncsiság. Kinyújtott nyakkal nézték az egyre jobban eléjük tárolódó vödör tartalmát, amiben egy madár gubbaszott. Értelmes, élénk tekintete rájuk fordult, olyasmit sugallva, hogy mit kerestek és mit háborgattok, hagyjatok már békén.
- Legalább ez él! - fújta ki Gyula nagyot nyögve a benttartott levegőt. Aztán megmutatta mind a tizennyolc épen maradt tojást is. - Szóval ez lett volna a nagy fogás. - Sóhajtotta a kisöccs helyett az idősebbik horgász. Majd részletesen elmesélt mindent a tövétől a hegyéig, nem kis nevetést generálva az éjszakában.
Másnap, azaz aznap kora délután Gyula Éváék vendégeskedett. A találkozásukat követően azonnal mindent elmesélt a lánynak, ami az éjszaka velük történt. A poénos részeknél jóízüeket nevettek mindketten. Az illedelmes szülői bemutatkozások után a családi asztalnál fojt a kissé eröltetett, zavart beszélgetés. Az ebéd tálalásáig több mindenről esett szó. Valahogy talán a feszültség oldása miatt, vagy mert első benyomásra is szimpatikus volt az új udvarló, anyuka beszélt többet. A forró tyúkhúsleves kanalazgatása közben Gyulát heves köhögőroham fogta el, mikor kiderült, hogy ünnepi menüt eszik és hogy ilyen és ehhez hasonló alkalmakra mindíg valami különleges ételt készít a mama. Mára például gyöngytyúkleves lett volna a régóta nevelgetett két gyöngytyúk egyikéből csak az a baj, hogy egy ideje nem találja őket az udvarukon sehol sem.
Egy fiatalember áll pergetőbotjával a kedvenc folyója partján. Szemével a lenyugvó napot kémleli. Fárasztó nehéz napjába egy cseppnyi gyönyörűség kúszik, ahogy szenvedélyesen figyeli a fényváltást. Két apró gyermek boldog édesapja, akiket együtt nevelnek imádott feleségével. A jelenlegi életével már régen elégedett. Kicsiny gyermekkora óta megszállott horgász, ha teheti mindíg vízközelben tartózkodik. Nyár eleje van, az idő tiszta, az éj holdtalan. Egy bagoly repül el fölötte és abban a pillanatban a tarkójára csap a kezével. A tenyerében marad a néhai vérszívó kilapított teste. Hitrelen, majdhogynem beleszédül, régi megkopott képek villannak fel szeme előtt. Négy fenekezős pontyozó bot, két fácán, ami nem fácán, rengeteg önfeledt nevetés, egy rég elfeledett szerelem és már egy ki tudja mikor véget ért gyermekkori barátság. Ami abból maradt azt mind a két kezében tartja; az egyikben a horgászbotja, amit míg él ki nem ad a kezéből, a másikban pedig a kimúlt szúnyog. Rendőrszúnyog. Még egy ideig megkövülve nézi a a néma halott rovart. Majd mosolyogva fujja el tenyeréből a parazitát. – Talán így van ez jól! – gondolja magában. Elégedett ábrázatát nem láttja senki más csak az aznapra kihunyó fény utolsó szikrája, ami azonnal magával is rántja mindörökre. Wobblere pedig a lehető leglágyabban ér vizet valahol a folyó egyik, mély törés által keletkező ígéretes burványban.
Írta: Gyöngy László